Przeskocz do treści

Frances Harcourt-Brown

Konferencja o królikach 22-23.04.2017

Dr Frafrances_photonces Harcourt Brown ukończyła studia weterynaryjne w 1973 roku w Liverpoolu. Początkowo pracowała z dużymi zwierzętami, jednak po założeniu wraz z mężem Nigelem własnej lecznicy w Harrogate zaczęła coraz częściej leczyć króliki.

Jej międzynarodową karierę zapoczątkowała praca pt.: A review of clinical conditions in pet rabbits associated with their teeth (Przegląd przypadków klinicznych związanych z chorobą zębów u królików domowych), opublikowana w 1995 roku na łamach Veterinary Record, za którą otrzymała nagrodę za najlepszą praktyczną pracę roku. W ślad za pierwszym artykułem zaczęły więc powstawać kolejne, opisujące czynniki żywieniowe i środowiskowe predysponujące do rozwoju choroby stomatologicznej.

Prywatna praktyka otworzona wraz z mężem w niewielkiej miejscowości pod Leeds stała się szybko centrum naukowym króliczego świata. Frances i Nigel niejednokrotnie sami opłacali próbki wysyłane do laboratorium, gromadzili i analizowali dane do prowadzonych badań.bookfrances


W 2001 na rynku ukazała się książka "
Textbook of Rabbit Medicine" (Podręcznik Medycyny Królików), pisana systematycznie od 1997. Nakład pracy potrzebny do ukończenia tego kompendium wiedzy był ogromny. Frances pytana o książkę odpowiada:

To był czas, gdy dzieciaki dorastały, a ja jako matka chciałam być blisko, ale jednocześnie nie bardzo mogłam ingerować w ich życie. Żeby więc czymś się zająć zaczęłam pisać...


imgp1022Książka okazała się ogromnym sukcesem i sprzedawała się znakomicie, odpowiadając na długo niezapełnianą lukę rynkową, a Frances natychmiast stała się rozpoznawanym specjalistą na całym świecie. Dzięki rozgłosowi posypały się kolejne nagrody i zaproszenia na konferencje.
Szkolenia z jej udziałem, bez względu na miejsce, zawsze cieszyły się powodzeniem z powodu naturalnej zdolności Frances do przemawiania prostym i zrozumiałym językiem. Zarówno w swojej pracy, jak i podczas szkoleń organizowanych dla innych Frances i Nigel wychodzą z założenia, że najbardziej istotne są podstawy. I nawet omawiając złożoną etiopatogenezę chorób, odwołują się do anatomii i fizjologii, dbając, by wszystko zamykało się w logiczną i spójną całość.

Kolejne artykuły publikowane w renomowanych pismach oraz rozdziały książek powiększają dorobek naukowy doktor Brown. Pisze między innymi na temat postępowania zachowawczego i chirurgicznego w chorobach przewodu pokarmowego i dróg moczowych. W 2007 roku za pracę "Metabolic bone disease as a possible cause of dental disease in pet rabbits" (Choroba metaboliczna kości jako prawdopodobna przyczyna choroby zębów u królików domowych) zostaje odznaczona nagrodą Fellowship of Royal College of Veterinary Surgeons.

Frances od 2014 roku zaczęła wycofywać się z pracy klinicznej i nf-at-home-imgp7690uczestnictwa jako prelegent na międzynarodowych konferencjach. W sierpniu 2016 odeszła całkowicie na emeryturę, choć jak sama mówi wciąż trudno jest jej się przystosować.

Obecnie prowadzi własną stronę internetową oraz forum dla lekarzy weterynarii. Jest też zaangażowana w kilka projektów naukowych i wciąż prowadzi własne badania.

Swoistym koronowaniem jej kariery będzie przyjazd do Polski w kwietniu 2017 na ostatnie szkolenie dla lekarzy weterynarii. Spełnia tym samym dwa marzenia - swojego męża, amatora dzikiej przyrody, kochającego obserwację i fotografowanie ptaków oraz młodego i ambitnego lekarza, który miał niezwykłą czelność zaprosić ją do siebie, do swojej ojczyzny.